Od czego zacząć termomodernizację domu?
- Szczegóły
Poprawnie wykonana termomodernizacja sprawdzi się nie tylko zimą, ale także podczas upalnego lata, bo zatrzyma chłodniejszą temperaturę naszego pomieszczenia. Warto więc odpowiednio wcześniej pomyśleć o tym rozwiązaniu, by podnieść maksymalnie komfort naszego mieszkania na długie lata i znacząco obniżyć koszty ogrzewania w sezonie grzewczym.
Najlepszą porą roku na wykonanie termomodernizacji jest wiosna. Z tego tytułu planowanie przedsięwzięcia najlepiej zacząć jeszcze zimą. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że uda nam się wykonać ją jeszcze w tym samym roku, w najbardziej dogodnym do tego terminie. Od czego w ogóle powinno zacząć się modernizację? Jakie decyzje należy podjąć, by w późniejszym czasie nasz efekt okazał się w pełni zadowalający? Na co należy zwrócić uwagę?
Krok pierwszy: zebranie informacji
W pierwszej kolejności należy zrobić rozeznanie w temacie. Należy pamiętać, że aby termomodernizacja była najskuteczniejsza należy ją dopasować do potrzeb naszego budynku. Nie ma jednego przepisu na sukces, dlatego nim podejmiemy jakiekolwiek decyzje, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na wek budynku, ale przede wszystkim na słabe punkty.
Warto więc zainwestować w audyt energetyczny, który polega na specjalistycznej ocenie potrzeb. Wskazuje najsłabsze punkty domu oraz miejsca, które wymagać będą specjalnego zainteresowania podczas ocieplania. Jest pierwszym punktem na naszej liście przede wszystkim dlatego, że najskuteczniejszy będzie, jeśli wykonamy go zimą. Pomoże ocenić punkty, w których istnieje największa szansa na to, że z domu ucieka ciepło. Dzięki temu uda się nam dobrać najskuteczniejszą metodę termoizolacji budynku.
Krok drugi: wybranie odpowiedniej ekipy
Zaufanie specjalistom może okazać się kluczowe, jeśli szukamy rozwiązania, które nie zawiedzie nas przez kolejne lata. Warto przejrzeć ofertę poszczególnych firm — szczególnie tych, które w branży działają kilka lat. Ważną rolę mogą odegrać też referencje podczas wyboru ekipy, której zlecimy termomodernizację.
Krok trzeci: zadbaj o materiały najwyższej jakości
Termomodernizacja nie jest niestety rzeczą, na której warto oszczędzać. Jeśli podejmiemy decyzję o wykonaniu jej to powinniśmy sięgać po najbardziej polecane produkty. Pozwoli to utrzymać odpowiedni efekt kolejne lata.
Przede wszystkim jednak należy dopasować materiały do potrzeb naszego budynku. Podejmując wcześniejszą decyzję o przeprowadzeniu termomodernizacji będziemy mogli odpowiednio zaoszczędzić, by pokryć koszty późniejszych materiałów.
Krok czwarty: realizacja
Ostatni krok tak naprawdę nie należy już bezpośrednio do nas. Oddajemy nasz dom w ręce specjalistów. Powinniśmy jednak dopilnować, by wszelkie prace wykonywane były w odpowiedniej do tego temperaturze, oscylującej w okolicach 5 stopni Celsjusza. Nasza termomodernizacja zostanie wówczas wykonana w optymalnych warunkach, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że jest to inwestycja, która nie zawiedzie nas przez najbliższe lata.