Jak dbać o elewacje?
- Szczegóły
Elewacja to jedna z najważniejszych części budynku, która jest odpowiedzialna zarówno za jego wygląd, jak i skuteczną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Użyty materiał powinien zabezpieczać przed wnikaniem w strukturę termoizolacji i muru wody opadowej i wiatru. Musi być również wytrzymały na działanie mrozu oraz uszkodzenia mechaniczne. Dla utrzymania fasady w dobrym stanie ważna okaże się jednak jej odpowiednia pielęgnacja. Zakres zależy w dużej mierze od rodzaju materiału, użytego przy montażu elewacji budynku. Przekonajmy się, jakie są największe zagrożenia dla elewacji i w jaki sposób można sobie z nimi szybko radzić.
Co szkodzi elewacji?
Elewacja jest stale narażona na kontakt z różnymi czynnikami zewnętrznymi, wpływającymi na jej stan i wygląd. Do najczęściej występujących zagrożeń należy porastanie glonami i mchami, zwłaszcza na terenach o dużej wilgotności oraz ścianach znajdujących się od północy. Glony i mchy mogą też sprzyjać rozwojowi grzybów, których rozrastająca się grzybnia, wnikając w szczeliny może szybko doprowadzić do zniszczenia nawet dość dużych fragmentów elewacji. Innym problemem jest osadzanie się na elewacji zanieczyszczeń z powietrza. Są to głównie pyły będące składnikami smogu. Nawet jeśli część z nich zmyje deszcz, to często na powierzchni tworzą się nieestetyczne zacieki. Kłopot mogą sprawiać także pojawiające się pęknięcia. Mogą one brać się z naprężeń powodowanych przez zły montaż lub dobór materiałów, lecz często są skutkami uszkodzeń mechanicznych, np. uderzenia o dom złamanej gałęzi albo efektem działania mrozu.
Na czym polega pielęgnacja elewacji?
Podstawową czynnością związaną z dbaniem o elewację jest jej okresowe mycie. W większości przypadków możliwe będzie użycie w tym celu popularnej myjki ciśnieniowej, choć siłę strumienia należy dobrać do rodzaju użytego materiału. Podobna zasada dotyczy zastosowania środków chemicznych. Warto także stosować preparaty, które zapobiegną porastaniu. Duże znaczenie ma także szybkie usuwanie wszelkich pęknięć i uzupełnianie ubytków.