Ile można zaoszczędzić na ogrzewaniu dzięki dociepleniu średniej wielkości domu jednorodzinnego?
- Szczegóły
Właściwa termoizolacja jest najłatwiejszym i najskuteczniejszym sposobem na oszczędzanie energii cieplnej oraz płacenie niższych rachunków. Ile energii traci nieocieplony dom i ile można zaoszczędzić dzięki jego termomodernizacji?
Efekty nieocieplonego budynku
Największą wadą nieocieplonego budynku jest ucieczka energii cieplnej i jej rekompensowanie poprzez zwiększone ogrzewanie. Ciepło ucieka przez tak zwane mostki termiczne, zamiast pozostawać w ogrzewanym budynku. Energia tracona jest głównie przez:
- ściany i narożniki, nawet 25-30% wartości traconego ciepła,
- wentylacja, okna i drzwi to kolejne 10-20%,
- piwnica i fundamenty do 15% ciepła.
Ponieważ sezon grzewczy zazwyczaj trwa ok. pół roku, to roczne wydatki na ogrzewanie mogą sięgać kilku tysięcy złotych, z czego nawet połowa marnowana jest na rekompensatę uciekającego ciepła.
Nieocieplone ściany budynków są niezabezpieczone przed takimi czynnikami jak wiatr, wilgoć, zmiany temperatury i promieniowanie UV, które skracają ich żywotność. Nieocieplony dom jest bardziej narażony na zawilgocenie i przemarzanie ścian, a na nich osadzają się zarodniki pleśni, która bezpośrednio wpływa na pogorszenie stanu zdrowia mieszkańców budynku. Poza dodatkowymi kosztami ogrzewania trzeba więc wydać więcej na opiekę medyczną.
Oszczędności dzięki dociepleniu budynku
Ocieplenie ścian, poddasza i fundamentów może zaoszczędzić nawet połowę kwoty przeznaczonej na ogrzewanie. Na ostateczną kwotę wpływ ma jednak wiele czynników, jak chociażby ilość ogrzewanych pomieszczeń oraz materiały i technologia użyte do montazu izolacji. Termomodernizację warto zlecić profesjonalnej firmie, która użyje materiałów takich jak styropian i wełna mineralna, które pochodzą od sprawdzonych dostawców. Da to gwarancję skutecznej izolacji i trwałości na wiele lat.
Samodzielne obniżanie kosztów ogrzewania poprzez zmianę paliwa na tańsze nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ konieczne jest użycie większej ilości paliwa, aby dostarczyć tę samą ilość ciepła. Dodatkowo emisja produktów spalania szkodzi środowisku i zdrowiu osób przebywających w pobliżu.
Biorąc pod uwagę powyższe informacje, najlepszym sposobem na oszczędności jest docieplenie domu, ponieważ najbardziej obniża to koszty ogrzewania oraz opieki zdrowotnej.