Docieplenie budynku – dlaczego się opłaca?
- Szczegóły
Współczesne budownictwo kładzie coraz większy nacisk na poprawę właściwości cieplnych wznoszonych obiektów. Wynika to z troski o środowisko naturalne i jest podparte coraz ostrzejszymi i bardziej restrykcyjnymi przepisami dotyczącymi efektywności energetycznej budynków. Dobrze zaizolowane domy to same korzyści.
O wiele łatwiej i szybciej można je ogrzać, dzięki czemu zredukowany zostaje wydatek energetyczny przeznaczony na funkcjonowanie systemów ogrzewania, a co za tym idzie, mniejsza ilość energii zostanie pobrana z elektrowni. Zmniejszając popyt na energię, zmniejsza się również jej podaż, co bezpośrednio przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Kolejnym atutem dobrze docieplonego budynku jest to, że długo utrzymuje on otrzymane podczas ogrzewania ciepło, dzięki czemu jest ono zoptymalizowane. Aby uzyskać zadowalające efekty cieplne, można ogrzewać budynek znacznie krócej i mniej intensywnie, co przekłada się bezpośrednio na o wiele niższe rachunki. Skuteczna termoizolacja odgrywa więc kluczową rolę w budownictwie XXI wieku.
Kiedy należy docieplić budynek?
Prace termomodernizacyjne są wskazane w przypadku większości starszych budynków. Mają one często niedokładnie wykonaną warstwę ocieplenia ścian zewnętrznych, przez którą ich wnętrza narażone są na duże straty ciepła. W przypadku leciwych domów często okazuje się, że zostały one zbudowane z niewystarczającą dbałością o zapewnienie im odpowiedniej efektywności energetycznej. Stara warstwa izolacyjna może być wykonana z materiałów, które przepuszczają ciepło. Dodatkowo może zawierać w swojej strukturze sporo wilgoci, która wpływa niekorzystnie na jej właściwości izolacyjne, wychładzając mury i zmniejszając panującą we wnętrzach domu temperaturę. Jeżeli budynek, w którym mieszkamy, przepuszcza ciepło, a my musimy ciągle go ogrzewać, aby utrzymać właściwą temperaturę wnętrz, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do firmy zajmującej się profesjonalnym docieplaniem budynków.
Jakie są główne zalety wynikające z docieplenia budynku?
Największą zaletą docieplenia budynku jest oczywiście oszczędność. Skuteczna warstwa termoizolacyjna sprawi, że nasze rachunki za ogrzewanie zauważalnie się zmniejszą, a komfort termiczny domowników odczuwalnie wzrośnie. Jest to szczególnie istotne w sezonie jesienno-zimowym, gdy na zewnątrz warunki atmosferyczne nas nie rozpieszczają, a jedyne, o czym marzymy, to rozgrzanie się w przytulnym otoczeniu.
Kolejną zaletą wykonania docieplenia budynku jest poprawienie jego bezpieczeństwa pożarowego. Izolacja termiczna stanowi bowiem rodzaj bariery ognioodpornej. Na prawidłowo zamontowanym dociepleniu nie występuje zjawisko pełzania ognia po powierzchni ocieplenia i nie dochodzi do jego uszkodzenia. Jest to warstwa niepalna, więc nie przyczynia się do rozprzestrzeniania pożaru.
Nowa warstwa docieplająca poprawia również izolacyjność akustyczną domu. Dzięki niej wnętrza będą skutecznie odseparowane od hałasu i odgłosów świata zewnętrznego.
Dobre docieplenie wpłynie też pozytywnie na zdrowie domowników, ponieważ zapewni ścianom odpowiednią paroprzepuszczalność, przyczyniając się do zapewnienia optymalnego dla naszych organizmów mikroklimatu we wszystkich pomieszczeniach.