Czym jest ubóstwo energetyczne i w jaki sposób można mu zaradzić?
- Szczegóły
Dla wielu z nas możliwość odkręcenia w domu grzejników przy zimniejszych wieczorach, zapalenie lampy wieczorem lub gotowanie trzech posiłków dziennie jest czymś zupełnie normalnym. Zjawiskiem, którego tak naprawdę nawet już nie dostrzegamy na co dzień. Są jednak osoby, które nie mogą cieszyć się z tych podstawowych dóbr. To ludzie, których dotknęło ubóstwo energetyczne. Czym ono jest?
Ubóstwo energetyczne – nowe pojęcie, stary problem
Niektóre osoby mogą postrzegać termin „ubóstwo energetyczne”, jak nowe dla nich pojęcie. Jednak sam problem znany jest w naszym kraju od dawna, podobnie jak u naszych sąsiadów czy w innych krajach na innych kontynentach. Oznacza ono sytuację, w której rodzina zamieszkująca w jednym miejscu, nie może pozwolić sobie na zakup energii i usług z nią związanych. Nie chodzi jednak o sytuację, gdy gospodarstwo w ogóle nie ma dostępu do prądu.
O ubóstwie energetycznym mówimy, gdy przeciętny obywatel wydaje więcej niż 10% na samą energię. Jest to spowodowane przede wszystkim rosnącymi kosztami prądu, niskimi dochodami, ale również niską efektywnością energetyczną domu. Te czynniki powodują, że rodzina jest w stanie zaspokoić potrzeb związanych z ogrzewaniem, oświetleniem czy gotowaniem.
Jak radzić sobie z ubóstwem energetycznym?
Poza czynnościami jak szukanie dofinansowania czy innych pomocy rodzina może zainteresować się dociepleniem i poprawą termoizolacji budynku. Sprawi to, że z domu przestanie uciekać ciepło i w efekcie obniżą się rachunki ponoszone na ogrzewanie. Należy pamiętać, że ciepłe powietrze ucieka przez dach, nieszczelne okna i drzwi, pęknięcia w ścianach i stropach.
Termomodernizacja przyczynia się do energooszczędności, materiały izolacyjne pomogą zachować energię, obniżą koszty jej zakupu niemal o połowę, a dodatkowo poprawią komfort przebywania w pomieszczeniach nawet latem. Izolację zabezpiecza się siatkami, klejem, przykrywa tynkami i farbą, ewentualnie elewacją z drewna, betonu, klinkieru czy kwarcu, co dodatkowo poprawie estetykę budynku.